Nowe radio dla Pruszkowa i... Warszawy

W dniu 17 lipca b.r. na stronach KRRiT pojawiło się nowe ogłoszenie dotyczące nadawania programu radiowego z nadajnika w Pruszkowie na częstotliwości 92,8 MHz (moc 0,1 kW). Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie jednej koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu radiowego o zasięgu lokalnym o charakterze uniwersalnym (tj. programu zawierającego różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę), z tematyką lokalną dotyczącą między innymi Pruszkowa i innych miejscowości objętych zasięgiem. 
Program będzie rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę i będzie oznaczany nazwą określoną w koncesji. Program będzie zawierał audycje i inne przekazy słowne oraz przekazy słowne w audycjach słowno-muzycznych, poświęcone tematyce lokalnej i odnoszące się do Pruszkowa i innych miejscowości objętych zasięgiem nadawania, w tym obligatoryjnie będą nadawane: własne lokalne serwisy informacyjne (dzienniki), publicystyka na temat problemów lokalnych. Przez audycje realizujące tematykę lokalną rozumie się różne rodzaje i gatunki radiowe, w których prezentowane są aktualne wydarzenia i problemy (społeczne, polityczne, gospodarcze, sportowe i inne) dotyczące lokalnej społeczności, kultura i historia regionu (w tym twórczość ludowa i muzyka ludowa w wykonaniu lokalnych/regionalnych zespołów ludowych itp.), a także użyteczne informacje lokalne. 
Obszar nadawania - gminy Baranów, Błonie, Brwinów, Czosnów, Grodzisk Mazowiecki, Izabelin, Leszno, Lesznowola, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Ożarów Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Teresin, Warszawa.

Polskie Radio dla Zagranicy zaprzestaje nadawania

Redakcja Polska Polskiego Radia dla Zagranicy (a także niemiecka i hebrajska) skończyła swoją działalność. W dniu 30 czerwca 2014 roku wyemitowana została ostatnia audycja. Od 1 lipca 2014 roku w godzinach 17.30-18.00 emitowane będą specjalne audycje w języku polskim w Internecie, w Radiu „Znad Willi” w Wilnie i Radiu „Niezależność” we Lwowie. Będą to najlepsze programy wybrane z czterech anten Polskiego Radia. Audycje te będą również dostępne w formie podcastów.

Problemy z radiem cyfrowym

Polskiemu Radiu nie uda się 1 sierpnia uruchomić emisji cyfrowej w systemie DAB+ w trzech z pięciu planowanych miast. Po tym jak multipleks DAB+ w październiku ub.r. objął zasięgiem Warszawę i Katowice, Polskie Radio w kwietniu br. rozpisało przetarg na świadczenie usług emisji cyfrowej w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, we Wrocławiu i Szczecinie, w których nadawanie miało się rozpocząć w sierpniu br., a także w Łodzi, Opolu i Poznaniu (uruchomienie zapowiedziano na październik br.). Spółka unieważniła jednak postępowanie przetargowe na emisje w Gdańsku, Kielcach, Krakowie oraz Poznaniu (...) 
Zgodnie z założeniami do 1 października gotowy będzie kanał skierowany do dzieci i rodziców - zapowiada Radosław Kazimierski. Jednak dokładna data startu nie jest jeszcze znana. Rozgłośnia ta miała zadebiutować już w sierpniu br. W planach jest też kanał dla seniorów i popularnonaukowe radio dla młodzieży - oba ruszą prawdopodobnie w przyszłym roku. Poza tym na multipleksie radia cyfrowego nadają programy analogowego radia publicznego.
Informacja z serwisu Presserwis.